Ekonomi

Piyasalar rekor beklentisiyle ABD TÜFE verilerine hazırlanıyor

Küresel ve Avrupa piyasaları yaklaşan ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yakından izliyor ve beklentiler 2021’deki beklentiyi yansıtan 3 ile başlayan bir okuma için ayarlandı.

Yatırımcılar son dönemdeki enflasyon belirtilerinin geçici mi yoksa daha uzun vadeli bir eğilimin göstergesi mi olduğunu ölçtüğü için bu temel enflasyon ölçütü merakla bekleniyor. Beklenenden daha düşük bir TÜFE, Hong Kong, Londra ve New York gibi büyük finans merkezlerinde daha fazla borsa rallisini tetikleyebilir.

İngiltere’de FTSE ve Avrupa’da STOXX 600 endeksi geçtiğimiz Cuma günü rekor seviyelere ulaşırken, S&P 500 Mart ayındaki zirvesini aşmaktan uzak değil. Hong Kong’daki Hang Seng endeksi, art arda dördüncü haftasına giren bir ralli sırasında %20’lik bir artışa işaret ederek önemli bir yükseliş kaydetti.

Yatırımcılar, istikrarı gösteren Çin ekonomik verilerinin yanı sıra potansiyel ekonomik desteğe işaret eden politika sinyalleri ile cesaretlendirildi.

Çin’in Politbürosundan gelen göstergeler, emlak sektörünü desteklemeyi amaçlayan önlemlerin yanı sıra özel tahvil satışları ve borç verme oranlarında düşüş planlarına işaret ederek, ekonomiyi desteklemek için para politikasından mali harcamalara geçişe işaret ediyor.

Döviz piyasalarında dolar güçlü konumunu koruyarak yeni, dalgalanma ve Japon yetkililerin piyasaya müdahale edeceği spekülasyonlarının damgasını vurduğu Mayıs başından bu yana en zayıf noktasına itti.

GameStop (NYSE:GME) ve diğer meme hisseleri, Roaring Kitty olarak da bilinen Keith Gill’in üç yıl sonra ilk kez X.com’da paylaşım yapmasının ardından Pazartesi günü bir artış yaşadı. Bu hareketlilik, TÜFE verilerinin beklentilerin altında kalması durumunda potansiyel piyasa etkisine dikkat çekti.

Salı gününün piyasa etkileri arasında Alman ZEW anketleri, İngiliz ücret verileri ve ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) gibi ekonomik raporlar yer alıyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ayrıca, Bayer (OTC:BAYRY), Veolia, Vodafone (NASDAQ:VOD) ve Alibaba (NYSE:BABA) gibi şirketlerden kazanç açıklamaları bekleniyor. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası’ndan Huw Pill’in konuşmaları da gündemde.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu