Haber

Dünya Soçi’deki Erdoğan-Putin zirvesine kilitlendi

Rusya’nın Soçi kentinde kritik bir zirve düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin geliştirilmesinin ele alındığı toplantının ana gündem maddelerinden biri de İstanbul’da imzalanan Karadeniz Tahıl İşletmesi oldu.

Moskova, kendi kurallarına uymadığı gerekçesiyle anlaşmadan çekildi.

Rus basını: 1,5 saat sürdü

Dünya Erdoğan-Putin armasını yakından takip etti. Rus medyasından Interfax, 1,5 saat süren toplantının ardından başkanların çalışma kahvaltısında temaslara devam edeceğini bildirdi.

TASS haber ajansı, yüz yüze görüşme öncesinde delegelerin katılımıyla başkanların ortasındaki tepenin inşa edildiğini bildirdi.

Reuters: Dünya haber bekliyor

Putin’den Erdoğan’a “Tahıl anlaşmasını görüşmeye hazırız”Reuters, Erdoğan’ın da kendilerinden dünya tahıl koridoru meselesiyle ilgili haber beklediğini söyledi.

euronews: Türkiye arabulucusu

Euronews, iki liderin Tahıl Koridoru Anlaşması’nı görüşeceğini kaydetti.

Türkiye’nin savaşın başından bu yana Ukrayna ile Rusya arasında arabuluculuk yaptığı ve tahıl anlaşmasının daha geniş barış görüşmeleri kapsamında devam etmesini istediği kaydedildi.

Bloomberg: Basmak için Soçi’de

Bloomberg, “Erdoğan, Karadeniz anlaşmasının yeniden canlandırılması için baskı yapmak üzere Soçi’yi ziyaret etti.”Raporunda şunları ifade etti:

Güvenli koridorun sonu gerilimi tırmandırırken, tahıl piyasalarını da sarstı.

Tahıl ihracatının geleceğine ilişkin belirsizliğin haftalardır küresel buğday fiyatlarında dalgalanmalara neden olduğu hatırlatıldı.

Reuters, Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin haberinde tahıl koridoruna vurgu yaptı.

CNN: Görüşmeler çok önemli

CNN International, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e tahıl koridoru konusundaki görüşmelerin “çok önemli” olacağını söylediğini bildirdi.

Erdoğan’ın “Basın toplantısında verilecek mesajın özellikle az gelişmiş ülkeler açısından çok önemli bir adım olacağına inanıyorum.”ifadelerine haberde yer verildi.

doganyolajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu