Haber

Kürtçe konuşan eşbaşkana disiplin cezası

Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hizan Belediyesi eski Belediye Eşbaşkanı İhsan Uğur, gittiği Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tanıştığı arkadaşıyla Kürtçe konuştuğu için muayene edilmeden cezaevine geri götürüldü. 22 Kasım 2022’de tedavi için götürüldüğü bildirildi. Cezaevi yönetiminin Uğur hakkında başlattığı soruşturma sonucunda 1 ay spor ve sohbet faaliyetlerine katılmama cezası verildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Pazartesi günü ailesiyle açık açık konuşan Uğur, “Hastanede bir arkadaşıma merhaba dediğim için doktora götürülmeden cezaevine geri getirildim. Kürtçe konuştuğum için hakkımda tutanak tutuldu ve disiplin soruşturması açıldı. Tüm yasal itiraz girişimlerim başarısız oldu. Soruşturma sonucunda spor, sohbet gibi faaliyetlere katılamamaktan 1 ay ceza aldı.”

Ne oldu?

14 Aralık 2016’da gözaltına alınan Uğur, Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlarından 12 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. (HABER MERKEZİ)

bogazliyanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu